Beroun se připojil k podpoře nezávislé justice

Na berounském Husově náměstí se v pondělí 13. května 2019 v 18:30 sešli občané, kteří podpořili nezávilost české justice a připojili se tak k celostátním protestům sdružení „Milion chvilek pro demokracii.“ K přítomným mimo jiné promluvil zastupitel za BEROUN SOBĚ ing. Martin Veselý:

„Ahoj Beroune! Díky, že jste přišli. Díky, že Vám není jedno, jak s námi představitelé na nejvyšší úrovni beze studu vořou a že na to máte názor, který se nebojíte dát najevo. Díky, že jste nám pomohli rozsvítit prázdné místo na mapě Milionů chvilek pro demokracii: Že je vidět, že Beroun není mrtvé město, že to není jen periferie Prahy, že se tu lidé nebojí říct nahlas, co je trápí a že Beroun není jen tím městem, přes které se jezdí do Králova Dvora pro cement.

Víme a jsme si vědomi, že je toto setkání uspořádáno na poslední chvíli. Ale řídíme se heslem: „Radši pozdě než vůbec“. A každý člověk, který se zvedne a udělá první krok se počítá. Uspořádali jsme toto setkání, abychom podpořili místní region a ukázali, že nám není jedno a probudili ho z letargie a úvah, že si to stejně nakonec tam nahoře upečou po svém. Víme z vlastní zkušenosti, že to tak není a že je potřeba se jen ozvat a chceme Vám to sdělit na přímo. Ale nám prostě není jedno, kam je tato zem vláčena duem Babiš-Zeman.

Vadí nám, že policie navrhla obžalovat premiéra. A ten vyměnil den poté ministra spravedlnosti.

Vadí nám, že v etickém kodexu hnutí, jejímž představitelem je pan premiér Andrej Babiš, se mění podmínky vyloučení podle jeho stupně obvinění.

Vadí nám dvojí kvalita potravin a ošizené šmakulády, kterými někteří velkouzenáři zaplavují český trh.

Vadí nám ničení životního prostředí, krajiny, vody a půdy – vlastněné několika obřími agrobarony, kteří pro dotace udělají cokoliv a pěstují ve velkém například řepku.

Vadí nám nekulturní ministr kultury.

Vadí nám, kdo bude dohlížet na lidská práva, která jsou za rikotu našeho pana prezidenta pošlapávána v jeho milované Číně. A máme obavu, že paní Válková bude hlavně hájit lidská práva pana Babiše.

Vadí nám, kdo bude dohlížet na veřejnoprávní média.

Vadí nám neudržitelný rozpočet a chybějící důchodová reforma.

Vadí nám exekuční pasti a byznys s chudobou.

Vadí nám nedostupné bydlení.

Vadí nám podfinancované školství. Umírající venkov. Zanedbané pohraničí.

Copak právě tohle nejsou problémy, které nás skutečně pálí?

A copak na jejich neřešení nemá svůj podíl i špatná vláda? Bodejť by je také vláda řešila, když jedinou starostí premiéra je, jak se vymotat ze svých osobních problémů.

Myslíme to vážně. Požadujeme demisi Marie Benešové. Pokud naše požadavky nebudou vyslyšeny a premiér s Marií Benešovou se nám budou i nadále vysmívat, uskuteční se další vlna protestů po celé zemi. A svoláme na 21/5 Václavák!

NAŠE HLAVNÍ POŽADAVKY:

1) Demise Marie Benešové

2) Vládní záruka, že nebude odvolán Nejvyšší státní zástupce

3) Vládní záruka, že přijme a naplní SEDM POJISTEK pro nezávislost justice.

Proč chceme demisi Marie Benešové:

  1. dubna policie navrhla obžalovat premiéra Babiše. Ten prohlásil, že je to účelový komplot, a 18. dubna vyměnil ministra spravedlnosti Kněžínka za Marii Benešovou. Ta již dva roky opakovaně zpochybňuje premiérovo trestní stíhání. V roce 2017 nehlasovala pro vydání Andreje Babiše trestnímu stíhání, přičemž označila kauzu Čapí hnízdo za politické intriky. Snad proto se jí začalo přezdívat ministryně Čapího hnízda a mýta.
  2. dubna byla Marie Benešová jmenována ministryní. Ten samý den prohlásila na adresu protestů, které se uskutečnily ve 105 obcích po celé zemi toto: „Včera jsem viděla na náměstí mladé lidi a troufám si odhadnout, že kolikrát ani nerozeznají rozdíl mezi státním zástupcem a soudcem…“ NEJSME DĚTI!

Konečně, již dva dny po nástupu do funkce Benešová nadhodila možnost úplně zrušit Vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přitom v tuto chvíli dozoruje i kauzu Čapí hnízdo. O možnosti rušit Vrchní státní zastupitelství odborníci diskutují dlouho a jistě má smysl se o tom bavit. Ne však v tuto chvíli, kdy má jít premiér před soud.

Posledním střípkem do mozaiky je napojení paní Benešové na ústecké Palermo. O tom promluvil Leo Steiner, který upozornil na miliardové podvody v Ústeckém kraji a na něhož Marie Benešová podala trestní oznámení. Bojovník proti korupci Steiner o Benešové říká: „Pokud hovoří o justiční mafii, tak hovoří o sobě. Stejně jako o klientelismu. Poslouchá vlivné, neštítí se ničeho, má zkušenosti a kontakty.“

Nejde však jen o státní zástupce. Velkým rizikem bude také výběr nových soudců. Benešová by měla vybírat i nové předsedy Městského a Vrchního soudu v Praze, kde kauza Čapí hnízdo pravděpodobně nakonec skončí. Není těžké si představit, že případ prostě může dostat na stůl ten správný předem vybraný soudce. Proto je nepřijatelné, aby byl ministrem spravedlnosti člověk, který dlouhodobě zpochybňuje premiérovo trestní stíhání. Proto i nadále požadujeme demisi Marie Benešové!

Nesoudíme tedy paní Benešovou jen za to, co by udělat mohla, ale za to, co už udělala. Je toho na jednu ministryni spravedlnosti víc než dost!

Vzhledem k tomu, že jsme si dali za úkol podpořit právě regiony, oslovili jsme i představitele našeho města a požádali je, aby se k dění ve vládě vyslovili. Paní starostku a oba místostarosty. Protože i jejich názor nás zajímá a dle našeho názoru jedině stálý a intenzivní tlak z regionů donutí představitele této země ke změně.

Jak jsem již zmiňoval, oslovili jsme i představitele našeho města, pro jejich názor k věci. Protože je to mix představitelů několika stran a jak sami říkají, je to o lidech a ne o stranických knížkách.

Paní starostka Soba Chalupová za ODS je nyní na demonstraci v Praze a na dálku nás v tomto snažení podpořila. Děkujeme a zdravíme do Prahy.

Michal Mišina, nestraník za ANO, poděkoval za pozvání a konstatoval: „K dění ve vládě se vyjadřovat nebudu, protože jsem u žádného dění osobně nebyl a zprávám ze všech médií věřím jen holá fakta. Pokud se k něčemu budu veřejně vyjadřovat, tak jen k dění ve městě. Akce se nezúčastním také proto, že většina lidí, co podobné akce svolávají mají demokracie plnou pusu, ale primárně jim chybí tam, kde by ji měli mít a to v srdci.“
Dušan Tomčo má na dnešní večer již jiný program.

Jsem přesvědčen, že příště je tu již uvidíme a uslyšíme jejich pohled na věc.

Můžeme s jejich postoji nesouhlasit, ale já osobně se budu rvát, aby je mohli svobodně vyřknout. Žijeme, a v to doufám, ve svobodné zemi. Mám totiž obavu, že naše země směřuje k době, kdy i tato svobodná vůle nebude možná. Jsme si ale i vědomi, že Andrej Babiš je produktem dosavadního systému stran, které se střídaly u moci. A že je jejich zásadním úkolem nyní nabídnout občanovi alternativu za Babiše.

A proto je pro nás důležité, aby každý z nás, tak jak tu stojíme, udělal za sebe maximum a dokázal, že se bez Andreje Babiše obejdeme. Malými, ale jistými kroky, dokazovat, že to jde, že nepotřebujeme holding, ale ani kmotry. A že jich bylo.

Děkuji za pozornost.“

Share: